صفحه اصلی / مقالات / لایف لاین و کارایی آن

لایف لاین و کارایی آن

مقدمه

لایف لاین چیست؟

لایف لاین‌ها جزو دسته لوازم ایمنی محسوب می‌شوند که در جهت استفاده افراد در ارتفاع و برای بالا بردن سطح ایمنی کار آن‌ها طراحی شده است. لایف لاین‌ها انواع مختلفی دارند و دارای اتصال‌های عمودی و افقی در طناب‌های خود می‌باشد. این محصولات به چهار دسته‌ی کلی از قبیل لایف لاین‌های ساده و ترکیبی، لایف لاین‌های تک نفره و چند نفره‌، لایف لاین‌های عمودی و افقی و در آخر لایف لاین‌های ساده و متحرک تقسیم می‌شود. لایف لاین‌ها برای نصب نیاز به ابزارهای اولیه دارند از قبیل این ابزارهای می‌توان به کرپی، گوشواره، قلاب دینام و سیم بکسل اشاره کرد.

لایف لاین عمودی و افقی

طراحی لایف لاین‌ها یا بصورت افقی است یا بصورت عمودی. فرق بین لایف لاین‌های عمودی و افقی در آن است که لایف لاین عمودی در راستای عمود حرکت می‌کند و لایف لاین‌های افقی تنها در امتداد افق. از قبیل کارهایی که با لایف لاین افقی انجام می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارهای ساختمانی و استفاده از داربست‌ها، کارهایی که حرکت در آن‌ها در راستای افقی است، کار روی سقف و تراس و همچنین روی بام و لبه پرتگاه‌ها

مصارفی که در آن‌ها از لایف لاین‌های عمودی استفاده می‌کنند شامل موارد زیر است:

در ستون‌هایی که بصورت عمودی ساخته شده است از آن‌ها استفاده می‌شود. در برج‌های خنک کننده، دکل‌های برقی و مخابراتی‌‌، دکل‌های کشتی و نفتی، دودکش‌های بزرگ صنعتی و همچنین در توربین‌های بادی از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

در ساختار لایف لاین‌ها الیاف طبیعی و مصنوعی بکار می‌رود بعضی از آن‌ها از الیاف فولادی ساخته شده‌اند. از دیگر مواردی که در ساختار لایف لاین‌ها استفاده شده است می‌توان به شک گیر، بست‌های محکم کننده، طناب و پایه نگهدارنده اشاره نمود. در هنگام خطر فرد می‌تواند بوسیله‌ی همین ابزار خود را از سقوط نجات دهد.

لایف لاین ساده و متحرک

لایف لاین‌ها همچنین به دو صورت دائمی و موقت نیز به کار می‌روند. در صورتی که کاربر در زمان‌های طولانی مدت از لایف لاین استفاده می‌نماید از لایف لاین دائمی و اگر در ارتفاع بصورت کوتاه مدت برای جابه جایی سریع از لایف لاین استفاده می‌کند بهتر است از نوع موقت آن استفاده نماید. اگر قصد خرید لایف لاین را دارید بهتر است با توجه به زمان استفاده و کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید اقدام به خرید کنید. در این صورت در حین استفاده از این محصول علاوه بر امنیت بالا، کار نیز به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود.

 

ویژگی‌های لایف لاین استاندارد

برای امنیت بالای کاربر در هنگام کار باید حتما قبل از استفاده از لایف لاین از سالم بودن اجزای آن اطمینان حاصل کنیم. کارابین و طناب و دیگر اجزای این محصول نباید حتی کوچک ترین خراش یا آسیب دیدگی داشته باشد. در صورتی که از لایف لاین می‌خواهید در محیط‌های مرطوب و شرجی استفاده نمایید بهتر است از طنابی استفاده نمایید که جنس آن از پلی‌استر می‌باشد. بدلیل آن که آب جذب پلی‌استر نمی‌شود این جنس طناب مقاومت بهتر و سازگاری بیشتری نسبت به رطوبت هوا دارد و از فرسایش و کپک زدگی طناب جلوگیری می‌کند. همچنین طناب باید در برابر شوک‌های احتمالی نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهد. قابل ذکر است پلی‌پروپلین نیز جزو آن دسته از جنس‌های با کیفیتی است که در طناب لایف لاین‌ها بکار می‌رود و مقاومت بالایی دارد.

 

منابع:

namalotus  / acgih

 

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید