صفحه اصلی / مقالات / نقش گوشی های ایمنی در کاهش صدا

نقش گوشی های ایمنی در کاهش صدا

1- مقدمه

سر و صدا مخلوطی از اصوات مختلف با طول موج و شدت های متفاوت است که ترکیب معین و مشخصی نداشته و برای گوش ناخوشایند است. تعداد زیادی از افراد در محیط کاری خود در معرض سر و صدای مضر هستند. بیش از 29% از کارگران در بیشتر از 4/1 ساعت کاری خود در معرض حدود مخاطره آمیز صدا هستند.

با وجود آنکه سر و صدا ایجاد افت شنوایی می کند اما به راحتی قابل پیشگیری است. به همین علت در دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا 2003/10/EC که در 15 فوریه 2006 ویرایش شده به پیشگیری و جلوگیری از مواجهه کارگران با سر و صدای مضر تاکید شده است.

سر و صدا یکی از مشکلات بزرگ و مهم بهداشتی در محیط های کاری است. در واقع سر و صدا یکی از عوامل ثانویه است که در پروسه های کاری ایجاد می شود. صدا از تغییرات فشار در یک محیط واسط (مثل هوا) پدید می آید. ارتعاش نیز ایجاد صدا می کند. ارتعاش و تغییرات فشار امواجی را ایجاد می کند که از منابع تولیدشان به صورت موج منتشر می شود. مواجهه با صدای زیاد علاوه بر ایجاد افت شنوایی به صورت دایم و یا موقت می تواند موجب افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بالا رفتن میزان حوادث و … شود.

میزان این عوارض بستگی به شدت صوت و زمان مواجهه دارد. عارضه مهم صدا افت دایم و موقت شنوایی است. افت موقت در تماس های کوتاه مدت ایجاد شده و بعد از یک دوره استراحت، به حالت نرمال باز می گردد. اما افت دایمی شنوایی با تماس طولانی مدت با صدای بالاتر از حد مجاز ایجاد شده و برگشت ناپذیر خواهد بود.

2- تغییرات در دستورالعمل اتحادیه اروپا

نزدیک به 20 سال از تعریف حدود مجاز صدا در اتحادیه اروپا (EU)  می گذرد. از آن زمان تا کنون پیشرفت دانش و تکنولوژی ثابت کرده که حدود مجاز باید حد محافظتی بیشتری داشته باشند. بسیاری از کارگرانی که در معرض صدای کمتر از حد مجاز تعریف شده قبلی (90Db) قرار داشتند مستعدتر برای افت شنوایی دایمی بودند. بنابراین در ویرایش  جدید دستورالعمل اتحادیه اروپا حفاظت بیشتری برای شنوایی در نظر گرفته شده و حد مجاز به 87dB کاهش یافته است. این حد مجاز جدید به مساله حفاظت از شنوایی توجه بیشتری نموده است.

3-     چه تفاوتی بین صدای 80dB و 85dB وجود دارد؟

ممکن است تفاوت زیادی بین دو عدد 80dB و 85dB به نظر نیاید. اما این مقدار بسیار قابل توجه و زیاد است به دلیل آنکه مقیاس صدا یک مقیاس لگاریتمی است و تفاوت بین این دو عدد (85 و 80) تفاوت زیادی را در فشار صوت ایجاد می کند. در فاصله بین این دو عدد، انرژی صوتی بیشتر از دو برابر افزایش می یابد.

4-     روش های کنترل و کاهش صدا

 •     کنترل مهندسی

الف- به کارگیری روش های مهندسی مثل پنل های جاذب صدا، صدا خفه کن ها، حفاظ های صوتی برای قسمت های متحرک و صدا دار ماشین آلات و  قسمت های مرتعش.

ب- طراحی محیط کاری به صورتی که ماشین آلات و پروسه های پر سر و صدا از قسمت های دیگر و از کارگر جدا شوند.

ج- طراحی و تدوین یک برنامه مناسب تعمیر و نگهداری ماشین آلات

د- استفاده از تجهیزاتی که صدای کمتری را در محیط کار ایجاد کنند.

 •      کاهش مواجهه

الف- برنامه های کنترلی کاهش تماس مثل چرخش کاری و ایجاد برنامه های کار- استراحت به صورت متناوب و فراهم کردن یک محیط ساکت و آرام برای استراحت (در زمان استراحت بین کار).

ب- انتقال پروسه های صدادار تمیز کاری و تعمیر ماشین آلات به شیفت های ساکت تر و یا شیفت بعد از کار.

 •     آموزش و ارایه اطلاعات به کارگران

کارگران بایداز خطرات مواجهه با صدا، روش های کاهش مواجهه صدا، و یا کاهش صدا با استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی، علایم افت شنوایی، حدود تماس شغلی، شرایط مراقبت از سلامتی، اطلاعات مناسبی داشته و در این زمینه ها آموزش بینند.

 •     وسایل حفاظت فردی

آخرین روش برای کاهش صدا استفاده از وسایل حفاظت فردی می باشد. در خصوص وسایل حفاظت فردی باید به نکات زیر توجه شود:

 • کارگرانی که در معرض صدای در حد مجاز و یا بالاتر از حد مجاز هستند باید از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.

 

 • کارفرما باید روش استفاده درست از وسایل حفاظتی را به کارگران آموزش دهد.

 

 • بهتر است خود کارگران در انتخاب وسایل حفاظت فردی دخالت داشته باشند.

 

 • روش نگهداری و تعویض وسایل معیوب و خراب و برنامه ای مناسب جهت تعمیر وسایل حفاظت فردی که نیاز به تعمیر دارند مد نظر قرار گیرد.

 

 • وسایل حفاظت شنوایی نظیر Ear Plugs (توگوشی) و Ear Muff (روگوشی) باید در دسترس کارگرانی که در معرض صدا هستند قرار بگیرد. بهتر است مدت زمان استفاده از آن با توجه به نوع گوشی و تاریخ ساخت گوشی برای گوشی ها مشخص شود. مثلا برخی از توگوشی ها به منظور استفاده یک بار ساخته شده اند. توصیه اتحادیه اروپا این است که در صدای بالای 80dBA استفاده از گوشی مناسب می باشد.

 

 • گوشی های حفاظتی متنوعی وجود دارند که می توان به گوشی های یکبار مصرف، چند بار مصرف که معمولا به صورت توگوشی است و همچنین بنددار و یا بدون بند اشاره نمود.

 

5- نکات قابل توجه در انتخاب گوشی

 • بهتر است گوشی بعد از اندازه گیری و ارزیابی صدای محیط کاری انتخاب شود تا با توجه به صدای محیط و میزان کاهش صدای گوشی (SNR) گوشی مناسب انتخاب شود. باید توجه داشت که انتخاب گوشی با SNR نامناسب باعث می شود که فرد استفاده کننده در شنیدن مکالمات و یا علایم و آلارم های هشداری دچار مشکل شود.

 

 • گوشی ها با توجه به نوع کار و شرایط جوی انتخاب شود. به طور مثال طراحی برخی از گوشی ها مناسب جهت کار در محیط مرطوب و گرم بوده و مانع عرق کردن در ناحیه گوش و یا حساسیت های پوستی می شود. همچنین در طراحی برخی از گوشی ها از فلز استفاده نشده به طوری که در محیط های الکتریکی می تواند به عنوان عایق الکتریسته عمل کند.

 

 • در برخی از پروسه های کاری استفاده همزمان توگوشی و روگوشی توصیه شده است.

 

 • نکته مهم در استفاده مناسب و درست از گوشی ها می باشد. عدم فیت شدن مناسب توگوشی در داخل گوش و یا بد قرار گرفتن روگوشی باعث می شود که صدا وارد مجرای شنوایی شده و حفاظت دهی صورت نگیرد.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *