صفحه اصلی / مقالات / هر آنچه که باید در مورد کفش ایمنی بدانید

هر آنچه که باید در مورد کفش ایمنی بدانید

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

قلب دوم انسان پا است. تمام اعصاب حیاتی و مهم بدن انسان در پا متمرکز شده است. بیشترین آسیب های پا به دلیل نپوشیدن کفش مناسب است. در محیط های کاری عمده ترین خطری که جان افراد را تهدید می کند سقوط اجسام و آسیب رساندن به پنجه پا یا برخورد پنجه پا با اجسام برنده و تیز به دلیل نپوشیدن کفش ایمنی می باشد. در محیط کاری عوامل زیان آوری چون فیزیکی (صدا، دما، روشنایی، اشعه، فشار و …)، بیولوژیکی (ویروس ها، انگل ها، قارچ ها، باکتری ها)، شیمیایی (مواد معلق، بخارات فلزات، گرد و غبار، اسپری، دود) وجود دارد و کارکنان اگر مجهز به پوشش مناسب نباشند به طوری جدی در معرض خطر هستند. طبق استاندارد HSE در محیط های خطرناک واجب است کفش ایمنی استاندارد به پا کنند.

عوارض کفش های نامناسب

پا، این قلب عصبی انسان  در انتخاب پوشش آن باید دقت بیشتری داشت. مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش حائز اهمیت است. طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و بخصوص ستون فقرات دارد. استفاده از کفش نا ایمن و نامناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست . بلکه گرفتاری های مزمن ستون فقرات ، چشم درد و سردردهای مزمن نیز از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد. به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفشهای با آستری غیر بهداشتی باعث بوجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و بوی نا مطبوع پا می شود. در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی  به شکلی باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده کند.

کاربرد کفش ایمنی

در محیط های کاری افتادن اشیاء امری عادی تلقی می شود. وظیفه ی کفش ایمنی محافظت از پا در مقابل خطر سقوط اشیاد، محافظت در مقابل خطر سر خوردن، لغزش پا است. افتادن مختص به مکان خاصی نیست اما کف محیط های که مواد روغنی آغشته می شود رایج تر است، از وظایف کفش ایمن محافظت در برابر جریان الکتریکی، مواظبت از پا در برابر خستگی و جلوگیری از سوختگی پا است.

استاندارد ایمنی کفش کار

بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE عمده ترین خطر تهدید کننده پا در محیط های صنعتی، له شدن پنجه های پا در اثر سقوط ناگهانی اجسام سنگین بر روی پنجه ها و یا برخورد جلوی کفش با قطعات تیز و برنده و آسیب دیدن پنجه پا می باشد. بنابراین بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE برای حفاظت پا در برابر این صدمات کفش های ایمنی در نظر گرفته شده است که در قسمت جلویی آن ها از پنجه های محافظ فولادی استفاده شده و کفه کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان (PU) می سازند. قسمت پنجه کفش بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE به تناسب شغل افراد می تواند از جنس چرم (عایق برق) یا PVC (عایق شیمیایی) نیز باشد.

بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE کفش های ایمنی کارکنانی که با برق سرو کار دارند یا در محل کارشان احتمال ایجاد جرقه وجود دارد باید فاقد هر نوع میخ فلزی باشد.

علائم اختصار در کفش ایمنی

در ساخت زیر کفش ایمنی از پلیمری به نام پلی پورتان استفاده می شود که به طور مخفف به آنRU  می گویند.

علامت اختصاری RR  نشان دهنده ی مقاومت کفش ایمنی در مقابل سوراخ شدن است.

کفش ایمنی که در برابر جریان الکتریسیته دارای مقاومت باشد به صورت اختصار به آن  CP می گویند.

CP مخفف کفش ایمنی است که در مقابل الکتریسیته ی ساکن رسانا است.

به کفش ایمنی که در مقابل جریان الکتریسیته رسانا باشد به صورت اختصار آن  ED می گویند.

کفش های نسوز

کفش های ایمنی نسوز دمای تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و گرما را به داخل کفش منتقل نمی کند. در شغل های تراشکاری، آتش نشانی و دیگر شغل هایی که کارکنان با دمای بالای محیط روبرو می شوند مناسب است. این تجهیزات ایمنی همچنین در برابر مواد شیمیایی، حلال های نفتی و روغنی از پا محافظت می کنند. این پایپوش دارای دو لایه زیره است. و جنس آن از چرمی خاص است که گرما را به داخل انتقال نمی دهد. این کفش مانند سایر پایپوش های ایمنی جلوی آن دارای یک لایه فلز است که از پا در برابر ضربه ی سنگین محافظت می کند.

انواع کفش ایمنی

کفش ایمنی پلاستیکی از صدمات شیمیایی جلوگیری می کند.

کفش ایمنی کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاوم است.

کفش ایمنی با کف پایی مخصوص، از پنجه، قوزک و تمام قسمت های پا در موقع دویدن محافظت می کند.

کفش ایمنی پنجه فولادی، از پنجه ی پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می کند.

کفش ایمنی از جنس بوتیل از پا در مقابل مواد خورنده مواظبت می کند.

کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که در مقابل جریان برق عایق است.

نکات مهم در هنگام خرید کفش ایمنی

کفش های معمولی ولتاژ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت را تحمل می کنند. این مقدار ولتاژ نشانه ی مرغوبیت کفش ایمن نیست. هنگام خرید کفش ایمنی باید به  برگه ی تایید گواهی تست کفش توجه داشت. برگه ی تاییدیه در بردارنده ی نکات مهمی چون نوع کفش، کارخانه سازنده، مدل، تاریخ ساخت، زمان تست و سایر مشخصات فنی  و عکس کفش است.

 

درباره نویسنده :

كار آفرين -تحصيلات مهندسي برق الكترونيك مديرعامل شركت تجارت ايمني نگين آريا (بانام تجاري كپسول) صاحب امتياز سايت www.kapsol.ir,www.melokala.com گواهينامه بين الملي و داخلي درزمينه مديريت HSE-Ms

یک دیدگاه برای " هر آنچه که باید در مورد کفش ایمنی بدانید " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید