صفحه اصلی / مقالات / دستکش ایمنی

دستکش ایمنی

استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از60% حوادث ناشی در حین کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام در جهت فعالیتی خاص تولید و عرضه می شود. دست ها و انگشتان از با اهمیت ترین اعضای کمکی بدن می باشد که درهنگام مواجهه با خطرات ناشی از برق گرفتگی ، تماس با مواد شیمیایی ، پارگی و بریدگی ، خراش ، سوختگی ، سوراخ شدن ، تماس با مواد بیولوژیکی و همچنین در برابر دما های بسیار بالا، برای حفاظت و نگهداری از آنها باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود.

امروزه انواع گوناگونی از دستکش ایمنی برای حفظ و نگهداری در برابر طیف گسترده ای از خطرات در دسترس عام هستند. ماهیت خطر و آسیب های ناشی در حین انجام عملیات، در انتخاب دستکش ها موثر می باشد. گستردگی و تنوع آسیب های شغلی دست، انتخاب صحیح دستکش ایمنی را مشکل می سازد. الزامی است که کارکنان از دستکش ایمنی مخصوص طراحی شده برای آسیب هایی که در محیط کاریشان اتفاق می افتد و وظایفی که بر عهده دارند، استفاده نمایند، زیرا که برای یک عملیات خاص طراحی شده اند، ممکن است در برابر سایر عملیات، حفاظت لازم را ایجاد ننمایند.

در حالت کلی می توان تجهیزات محافظت از دست ها را به 2دسته تقسیم نمود :
دستكش ایمنی حفاظتی
آستین های حفاظتی

الزامات عمومی
دستكش ایمنی از نظر محدوده ای از دستان که بایستی مورد حفاظت قرار گیرند، به ساق کوتاه (تا روی مچ)، ساق متوسط (تاروی ساعد) و ساق بلند (تا روی آرنج) تقسیم می شوند. همچنین دستکش ایمنی بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان به انواع پنچ انگشتی، دو انگشتی و تك انگشتی دسته بندی می شوند. در برخی از انواع دستكش ایمنی به ویژه دستكش های حفاظتی در برابر حرارت و برخی مواد شیمیایی، از آسترهای کتانی در جدار داخلی استفاده می شود.
در انتخاب دستكش ایمنی جهت فعالیت های مختلف می توان از علایم مشخصه ثبت شده بر روی آن جهت مصارف گوناگون استفاده کرد.

انواع دستکش ایمنی

دستكش ایمنی زره دار:
نوعی دستكش ایمنی با شبكه فلزی بافته شده از سیم های فولادی است که برای حفاظت دست در برابر لبه های تیز از جمله چاقو و یا کاترهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد

دستکش ایمنی

چرمی، لاستیكی ضخیم، کاموایی، اشبالتی، کف اشبالت پشت برزنتی و برزنتی:
دستكش های حفاظت در برابر ضربات مكانیكی محسوب می شوند. بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان و همچنین شدت صدمات احتمالی، جنس و قطر دستكش ایمنی با یکدیگر متفاوت است..

دستكش ایمنی در برابر مواد شیمیایی:

این دستكش ها عموماً از جنس لاستیك طبیعی یا ترکیبات پلیمری نظیر پلی وینیل کلراید ،)PVCپلی وینیل الكل(،PVAنیتریل ( ،Nitrileوایتون ( ،Vitonنئوپرن Neopreneو بوتیل Butylمی باشند.
کاربرد این دستكش ایمنی در حفاظت در برابر مواد شیمیایی مختلف بر اساس جدول زیر می باشد:

نوع ماده شیمیایی نئوپرن لاستیك
طبیعی
نیتریل پلیوینیل
کلراید
بوتیل واتیون پلیوینیل
الكل
کتونها متوسط متوسط پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
اسیدها بسیار خوب بسیار خوب متوسط بسیار خوب بسیار خوب پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
بازها بسیار خوب بسیار خوب بسیار خوب بسیار خوب بسیار خوب پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
الكلها بسیار خوب متوسط بسیار خوب بسیار خوب بسیار خوب پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
استاتها متوسط پیشنهاد
نمیشود
متوسط پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب
روغنها و گریسها متوسط پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب متوسط پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب بسیار خوب
مشتقات نفتی متوسط پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب متوسط پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب بسیار خوب
حلالهای آروماتیك پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
متوسط پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب بسیار خوب
حلالهای کلردار پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
متوسط پیشنهاد
نمیشود
پیشنهاد
نمیشود
بسیار خوب بسیار خوب

دستكش ایمنی

در برابر حرارت:
این دستكش ایمنی به دو نوع دستكش های مقاوم در برابر گرما و دستكش های مقاوم در برابر سرما تقسیم می شود.
جنس دستكش های مقاوم در برابر حرارت معمولاً از جنس چرم ، پارچه پوشش داده شده با آلومینیوم ، پشم شیشه ، پنبه نسوز، آرامید ، پشت اشبالت ، کف پشم شیشه پشت آلومینایزد ، دستكش های کف فورتكس پشت آلومینایزد ، دستكش های کف فورتامید پشت آلومینایزد و دستكش های تمام فورتامید می باشند.
جنس دستكش های مقاوم در برابر سرما معمولاً از جنس شیشه و آرامید می باشند.

 

دستكش ایمنی محافظ در برابر الكتریسیته:
این دستكش ایمنی از جنس لاستیك یا مواد پلیمری خاصی تهیه شده و میزان مقاومت الكتریكی آنها به تناسب ولتاژ متغیر می باشند.

 

دستكش ایمنی محافظ در برابر ارتعاش:
این دستكش ایمنی بر حسب فرکانس ارتعاشی ناشی از ابزارهای دستی مولد ارتعاش می توانند از جنس های مختلفی همچون چرم ضخیم و لاستیك (جهت جذب ارتعاشهای با فرکانس بالا) و سوربوتان (Sorbothane) جهت جذب ارتعاش در فرکانسهای  5 -1411 Hzو پورون (Poron) جهت جذب ارتعاش در فرکانسهای 5 -5111 Hzانتخاب شوند.

دستكش ایمنی محافظ در برابر پرتوهای رادیواکتیو:

این دستكش ایمنی از پارچه هایی با لایه سربی ساخته می شوند. این دستكش ها بایستی حداقل تا نصف بازوها را پوشانده و قدرت حفاظتی حداقل برابر با قدرت حفاظتی ورق سربی به ضخامت 1/55میلیمتر باشد. ضمن اینكه با توجه به جرم حجمی بالای سرب طوری تهیه شده باشند که علاوه بر حفاظت دستها، سبك و نرم نیز باشند.
آستین های حفاظتی در شرایطی که علاوه بر دست ها، ساعد و بازوها نیز در معرض مخاطره قرار داشته باشند ، از آستین های حفاظتی استفاده می شود. این آستین ها ممكن است با دستكش ایمنی و یا بدون آن استفاده شده و جنس آنها معمولاً از جنس همان دستکش می باشد..

معرفی برخی از دستکش های ایمنی:

دستکش ایمنی اشبالتی برزنتی کف دوبل:

دستکش ایمنی اشبالتی با کف برزنتی دو لایه با بهترين کيفيت در نوع خود، داراي استاندارد CE ساخت کشورهای آسيايی می باشد.

دستکش ایمنی

نسوز روکش چرمی :

این نوع دستکش ایمنی از چرم ضخيم با طول حدود 35 سانتی متر با آستری از جنس خانواده آرامايد، دارای ویژگی مقاوم حرارتی و دير سوز می باشد، با لايه هايی تقويت شده در کف داخلی دستکش ایمنی و دولایه شده با چرم در بيرون و دوخته شده با نخ Kevlar برای ايجاد مقاومت حرارتی بسيار بالا تحت استاندارد EN388 اتحاديه اروپا برای استحکام مکانيکی و استاندارد EN407 برای پایداری حرارتی توليد شده است.

دستکش ایمنی نسوز برای کليه فرآيند های داغ و ذوب مواد معدنی و فلّزی از قبيل عمليات شيشه گری، بلور سازی، ذوب فلزات روی، سرب،آهن، مس و غيره و بسيار مناسب می باشد.

استقامت و انعطاف زياد نسبت به دستکش های ريخته گری آلومينيومی از مزايا و برتری اين دستکش ایمنیمی باشد

دستکش ایمنی جوش کاری آرگون:

دستکش ایمنی مدل I.T.CO ، دستکش جوشکاری قوس الکتريکی مخصوص جوشکاری آرگون می باشد. رويه و کف دستکش ایمنی از چرم فراوری شده نرم کراست و ساق آن از چرم اشبالت و طول دستکش حدود 33 سانتي متر می باشد. وجود بروشورهای راهنما برای آشنایی با خطرات اين دسته جوشکاری ها و راه حل های پيشگيری از آنها و همچنین جدول راهنمای انتخاب تيرگی لنز، ويژگی الکترود، ميزان آمپر مناسب برق (از مرجع ANSI امريکا) از ويژگی های ديگر اين دستکش ایمنی می باشد.

دستكش ایمنی

زنجيری (فلزی):

با مقاومت مكانيكی بسيار قوی برای قصابی، سلاخی، كار در كشتارگاه ها و كار با خطرات مكانيكي و فيزيكی سنگين تولید می شود. اين دستكش ایمنی توليد آلمان و دارای استاندارد CE می باشد و در سايزهای متوسط و بزرگ و طول ساقهای متفاوت عرضه می گردد.

دستکش ایمنی نيتريلی صنعتی آزمايشگاهی:

این نوعدستکش ایمنیاز ترکيب 100% اکرونيتريل بوتاداين با قطر 0/55 ميليمتر و طول 38 سانتی متر با پایداری مکانيکی در برابر سايش، سوراخ شدن و نيز پایداری شيميايی بسيار خوب در مقابل پاک کننده ها، مشتقات نفت و حلال های صنعتی و نفوذ ناپذير در برابر انواع عوامل بيولوژيک پاتوژن توليد شده است. اين دستکش ایمنی ايده آل براي مصرف در کليه صنايع شيميايی، پالايشگاه های نفت، صنايع توليد مواد غذايی، صنايع رنگ و چاپ، صنايع خودروسازی، مراکز بهداشتی، امور بيمارستانی و آزمايشگاه های تشخيص طبی مي باشد.

دستكش ایمنی

عايق حرارت:

توليد شده از الياف عايق حرارت ضخيم و تقويت شده برای كار در فرآيندهای داغ، كوره های پخت، ذوب فلزات و غيره تولید می شود

دستکش ایمنی

عایق برق ولتاژ بالا:

این نوع دستکش ایمنی دارای مقاومت بالا در برابر جریان های الکتریسته با ولتاژ بالا است. همچنین قابلیت بازرسی آسان از حیث ترک خوردگی، بریدگی و پارگی از ویژگی های این دستکش ایمنی است. مناسب کار در هوای سرد میباشد.

دستکش ایمنی

ضد برش:

این دستکش ایمنی سبک و انعطاف پذیر با قابلیت ضد سایش بالامی باشد و همچنین کمترین مزاحمت و محدودیت را حین انجام کار ایجاد می کند. دارای دوام مکانیکی، عمر مفید بالا و کاملاً مقرون به صرفه می باشد.

کاربرد دستکش ایمنی ضد برش:

  • مناسب جهت کار در محیط هایی با تراکم گرد و غبار
  • مناسب برای جابجای مواد
  • مناسب جهت کارهای دستی دقیق
  • مناسب جهت مونتاژ قطعات کوچک
  • مناسب جهت بسته بندی.

دستکش ایمنی همه کاره:

این نوع دستکش ایمنی ساخته شده از جنس برزنت و چرم است. این دستکش ایمنی به دلیل مقاومت و طول عمر بیشتر، دارای کف دو لایه بوده و همچنین از مرغوب ترین نوع چرم با دوخت درشت تولید می شود. در ناحیه انگشت اشاره دستکش، لایه‌ای برزنتی استفاده شده است تا کاربری و طول عمر بیشتری را در اختیار کاربر قرار دهد. کاربرد این دستکش ایمنی در امور ساختمانی، جوشکاری، تراشکاری، لوله کشی، نجاری، باغبانی و بسیاری از مشاغل دیگر است. محدودیت سایز برای استفاده از این دستکش وجود ندارد.

دستکش ایمنی باغبانی بزرگسال مخصوص خانم ها:

این دستکش ایمنی جهت انجام فعالیت های باغبانی ساخته شده است. یکی از مشکلاتی که خانم هابرای کار کردن با خاک دارند این است که تمایل ندارند به طور مستقیم با خاک در تماس باشند، پس دستکش ایمنی باغبانی مخصوص بانوانمناسبترین گزینه برای این کار می باشد. به طوری که هم از فواید باغبانی استفاده نموده و هم اینکه نگران آلودگی های خاک نباشند. این دستکش ایمنی دارای پرز پلاستیکی جهت لیز نخوردن وسایل در دست می باشد و همچنین به راحتی قابل شستشو می باشد

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید