صفحه اصلی / مقالات / انتخاب عینک ایمنی

انتخاب عینک ایمنی

انتخاب عینک ایمنی 6

امکان آسیب دیدگی چشم معمولاً در همه مشاغل وجود دارد و این عینک ایمنی کار است که امکان پیشگیری از این صدمات احتمالی را فراهم آورده است. خوشبختانه بسیاری از آسیب‌ها قابل چشم ‌پوشی هستند و چشم را می‌توان به کمک انواع عینک های ایمنی از صدمات شیمیایی، صدمات مربوط به برخورد ذرات فلز و حتی اشعه محافظت کرد. با این حال انتخاب و خرید بهترین عینک ایمنی کار به همان اندازه سخت است و نیاز به دقت زیادی دارد، چرا که تنها داشتن یک پوشش بر روی چشم ها کافی نیست و ایمنی کامل تنها با رعایت استاندارد عینک ایمنی قابل دسترسی است. ما در انتخاب خود با انواع مختلفی از قاب عینک و لنز عینک مواجه خواهیم شد که هر کدام از آنها کاربرد منحصر به خود را دارد.

جلوگیری از آسیب ها با استفاده از عینک ایمنی کار

اولین چیزی که شما باید در هنگام خرید عینک ایمنی کار به آن توجه داشته باشید این است که چه خطراتی ممکن است در محیط کاری تان چشم شما را تهدید کند. در برخی مشاغل فقط یک نوع آسیب وجود دارد و در برخی دیگر نیز ممکن است ترکیبی از این موارد صدمه زننده وجود داشته باشد.

به طور کلی این آسیب‌ها را می‌توانیم در دسته‌های زیر قرار داد:

ریسک‌ها و خطرات مکانیکی:

این نوع خطرات توسط دستگاه‌ها و ابزارهایی ایجاد می‌شود که کار آنها با تولید ذرات کوچک و داغ همراه است و ممکن است موجب آسیب دیدگی به قرنیه چشم شود، مانند صنایع برش و حکاکی.

خطرات تابش و اشعه:

در برخی مشاغل مانند جوشکاری و سایر عملیات‌های مرتبط با آن از انواع اشعه های فرابنفش و … استفاده می شود. تابش‌ها و اشعه‌های نوری از انواع مختلف آنها می‌تواند بر روی چشم شما تاثیر بگذارد و موجب آسیب‌های شدید یا مزمن در چشم شود.

دما و حرارت:

این خطرات توسط مایعات داغ، تکه‌های فلزات داغ و اشعه‌های گرمایی شدید به وجود می‌آیند و به شدت برای چشم و سلامتی آن مضر هستند.

خطرات شیمیایی:

این دسته شامل تمام مواد خارجی مانند گرد و غبار، مایعات، گازها، ترکیبات شیمیایی و غیره می‌شوند، که در فضای آزمایشگاهی یا فضای کارگاهی احتمال برخورد با آنها وجود دارد.

آشنایی با انواع عینک های ایمنی

هنگامی که خطرات ایمنی مربوط به محل کار خود را شناسایی کردید، باید اطلاعات خود را درباره انواع عینک های ایمنی کار و درجه حفاظتی آنها افزایش دهید. به طور کلی عینک های ایمنی چشم را می‌توان در دو دسته کلی عینک های ایمنی و گاگل های ایمنی طبقه بندی کرد.

بسته به مواد به کار رفته در لنزها، عینک های ایمنی و گاگل های ایمنی می‌توانند از چشم‌های شما در برابر صدمات ناشی از پرتاب اشیا، برخورد ذرات به چشم، تابش نور و انعکاس نور قابل مشاهده، محافظت کنند. مواد مورد استفاده در ساخت عینک ایمنی کار شامل پلی کربنات، پلی اورتان NXT و شیشه نوری می باشد، که در ادامه به معرفی جوانب مثبت و منفی هر کدام از این عینک‌ها خواهیم پرداخت:

عینک های ایمنی پلی کربنات:

این عینک‌ها مقاومت عالی در برابر ضربه و خراشیدگی از خود نشان می‌دهند و وزن آنها بسیار سبک است. همچنین برای محافظت چشم در برابر اشعه فرابنفش ایده‌آل هستند. مقاومت این عینک‌ها در برابر نور معمولی و نورهای قوی چندان مناسب نیست.

پلی اورتان NXT:

این عینک ها مقاومت بالایی در برابر شکستگی و ضربه از خود نشان می‌دهند و در برابر نور محافظی خوب به شمار می‌روند. البته نمی‌توان از وزن بسیار سبک آن‌ها چشم پوشی کرد و تنها ایرادی که به این نوع وارد است قیمت بالاتر آن ها نسبت به سایر محصولات است.

عینک های ایمنی آکریلیک:

این عینک‌ها بسیار ارزان قیمت بوده، نسبت به عینک‌های شیشه‌ای نوری معمولی سبک‌تر هستند و در برابر انواع حلال‌های شیمیایی مقاوم اند. نداشتن طول عمر بالا و وضوح کافی برای کارهای حساس از مهم‌ترین ایراداتی است که به این سبک از عینک های ایمنی وارد است.

عینک های ایمنی اپتیکال:

این عینک‌ها در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم هستند و در میزان دید فرد استفاده کننده هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند. لنز این عینک‌ها کمی سنگین بوده، قیمت آنها بالاتر است و متاسفانه در برابر ضربه مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهند.

عینک ایمنی کار,استاندارد عینک ایمنی

در حقیقت این وظیفه شماست که شرایط محل کار خود را در نظر بگیرید و مشخص کنید که به طور دقیق با کدام یک از موارد آسیب زننده به چشم در ارتباط هستید. اگر در این موارد به جمع‌بندی برسید، مطمئناً برای خرید عینک ایمنی کار با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

از تنظیمات و تغییرات مورد دلخواه خود در مورد عینک ایمنی کار مطلع باشید

در دو گام قبلی مشخص کردید که با چه مشکلاتی در محل کار مواجه هستید و در نهایت نوع لنز مناسب برای هر کدام از این مشکلات را انتخاب کردید. اما در برخی موارد، ممکن است نیاز داشته باشید که برخی تغییرات و تنظیمات در مورد عینک ایمنی کار اعمال کنید تا بتوانید بهترین کارایی را از آنها دریافت کنید. برخی از این تغییرات عبارتند از:

پوشش لنز:

پوشش لنز برای بهبود بخشیدن عملکرد و کارایی گاگل های non-Rx و Rxsafety به کار برده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما قصد داشته باشید که از گاگل ایمنی خود در محیط‌های مرطوب استفاده کنید، ممکن است بخواهید که یک پوشش ضد مه و بخار برای جلوگیری از جمع شدن بخار بر روی آنها و یا برای پاک کردن مه گرفتگی سطح آنها استفاده کنید. به طور مشابه، ممکن است یک پوشش سخت و مقاوم برای ایجاد مقاومت لنز در برابر خراشیدگی انتخاب کرده و از این طریق کیفیت و عملکرد عینک خود را بهبود ببخشید.

 

رنگ لنز:

هنگامی که عینک ایمنی کار در یک محیط با خطر بالای پرتو نوری استفاده می‌شود، رنگ لنز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از پوشش‌های خاکستری یا سبز ساده برای کاهش شدت نور استفاده می‌شود و ممکن است از برخی رنگ های دیگر نیز در برابر اشعه نور ماورا بنفش استفاده شود. در هر صورت، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب رنگ لنز عینک های ایمنی وجود دارد که به محیط کار و موارد آسیب زننده وابسته است.

عینک های ایمنی تجویزی:

اگر شما یا برخی از پرسنل کارگاه شما در بینایی خود دچار اختلال هستند، در این صورت باید همراه با عینک ایمنی کار از لنزهای استفاده کنید که در به دست آوردن دید مطلوب و حفاظت کامل از چشم مؤثر و مفید باشد. برای اینکار احتمالاً مجبور خواهید شد که عینک های ایمنی را از یک شرکت خاص سفارش دهید.

طراحی و راحتی:

این دو مورد، دو عامل مهم و تاثیرگذار در پذیرش استفاده از عینک ایمنی کار در محل کار شما هستند. شما باید یک جفت عینک انتخاب کنید که وزن سبکی داشته باشند و استفاده از آنها بسیار راحت باشد. برای این کار، شرکت‌ها معمولاً عینک های ارگونومیک را سفارش می‌دهند که مطابق با وضعیت صورت فرد کارگر یا کارکنان ساخته می‌شوند.

آیا می‌توانیم از پوششهای ضد انعکاسی بر روی عینک ایمنی کار استفاده کنیم؟

پوشش‌های ضد انعکاسی (Anti-reflective) باعث می‌شود که انعکاس لنز منحرف شده و به همین دلیل استفاده از آنها در برخی فعالیت‌ها مطلوب می‌شود. توجه داشته باشید که این پوشش‌ها ممکن است بر مقاومت عینک در برابر ضربه یا خراشیدگی تأثیر گذار باشد. بنابراین حتی اگر قصد استفاده از این پوشش ها را دارید، باید در نظر داشته باشید که آنها را در برابر ضربه نیز مقاوم کنید. حتی این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که استفاده از این پوشش‌ها ممکن است بر روی میزان بینایی و وضوح لنز ها تأثیر منفی داشته باشد. پس لازم است که از آزمایشگاه‌های نوری و اپتیکال برای بررسی عینک با این پوشش‌ها استفاده کنید.

 انواع عینک های ایمنی

با وجود تمام مطالب ذکر شده، در خرید عینک ایمنی کار به چند گزینه در سطح بازار می‌رسید که هر کدام از آنها ممکن است یک یا چند مورد از ویژگی‌های فوق را داشته باشند. پس لازم است که این اطلاعات در مورد هر کدام از آنها به طور کامل جمع بندی شده و در نهایت به یک محصول خاص برسیم. انواع عینک های ایمنی موجود در بازار به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 

عینک ایمنی گاگل

اگر عینک های ایمنی گاگل را به عنوان ایمن‌ترین و پرکاربردترین عینک های ایمنی معرفی کنیم، اشتباه نکرده‌ایم. این عینک‌ها به شکلی طراحی می‌شوند که فضای اطراف چشم را به طور کامل بسته و از آن در برابر نور، مواد شیمیایی و ضربه محافظت می‌کند. شاید تنها ایرادی که به این عینک‌ها وارد باشد این است که به پشت سر فرد بسته شده و ممکن است فرد احساس خوبی در مورد استفاده از آنها نداشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

عینک جوشکاری

عینک ایمنی کار جوشکاری در اندازه بزرگ ساخته شده و لنز آن در برابر عبور نور مرئی و نور ماورا بنفش مقاوم است. وزن سبک، مقاومت در برابر ضربه و خراشیدگی از مهمترین ویژگی‌های عینک جوشکاری است. مهم‌ترین ایراد این عینک‌ها این است که بر میزان دید فرد تأثیر منفی دارند.

 

 

 

 

 

 

عینک محافظ لیزر

این گروه از عینک های ایمنی در کارگاه‌های برش لیزری و حکاکی لیزری و همچنین مطب‌های پزشکی کار با لیزر استفاده می‌شود. این عینک‌ها در برابر درجه حرارت و همچنین عبور اشعه لیزر بسیار مقاوم هستند و مانع از تأثیر آن بر روی چشم می‌شوند. اندازه‌ای متناسب با ابعاد یک چشم و همچنین دارا بودن پوشش‌های مختلف از خصوصیات این عینک ایمنی کار محافظ لیزر است.

عینک آزمایشگاهی

این عینک‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که تمامی فضای چشم و اطراف آن را پوشش داده و حتی بخشی از صورت را نیز می‌پوشانند. در ساخت لنز این عینک‌ها از مواد مقاوم در برابر مواد و حلال‌های شیمیایی استفاده می‌شود و وزن آنها نسبت به سایر عینک های ایمنی بسیار سبک‌تر است. یکپارچه بودن و قابل شستشو بودن از دیگر ویژگی‌های عینک ایمنی آزمایشگاهی است.

درباره نویسنده :

برنامه نویس php، طراح سایت، محتوا نویس در حوزه ایمنی و ورزشی و it

دیدگاهتان را بنویسید