صفحه اصلی / مقالات / نکات ایمنی هنگام کار با برق

نکات ایمنی هنگام کار با برق

نکات ایمنی هنگام کار با برق

امروزه در تمام محیط‌های اداری، منازل و تمام اماکن عمومی انسان با برق در ارتباط است و بسیاری از کارهای روزمره خود را با استفاده از جریان الکتریسیته انجام می‌دهد. برق در روند زندگی روزمره ما نقش حیاتی دارد. از ماشین آلات پیشرفته گرفته تا کامپیوترها و لوازم جانبی از طریق برق کار می‌کنند بنابراین در صورت استفاده نادرست از آن‌ ممکن است خرابی‌ و سوختگی جبران ناپذیری ایجاد شود. تمام افراد لازم نیست بصورت تخصصی در زمینه‎‌ی برق تجربه و دانش داشته باشند اما مهم است که هر انسانی شیوه‌ی اولیه کار با برق را بدانند تا در صورت بروز حوادت بداند چطور باید برخورد کنند.

در این مقاله قصد داریم نکات ایمنی هنگام کار با برق در محیط کار و منزل را به شما آموزش دهیم:

1) مهم ترین نکته در بین نکات ایمنی کار با برق اهمیت قرار دادن  تمام سیم‌ها و جریان‌های عبور برق در داخل پانل‌ها و محافظ‌ها است. دقت کنید که به هیچ عنوان سیم‌ها را با استفاده از منگنه به یکدیگر یا به دیوار وصل ننمایید.

2) قبل از شروع کار با برق، تمام لوازم برقی را خاموش و جریان برق را قطع نمایید و به هیچ عنوان هنگام روشن بودن لوازم برقی آن‌ها را تعمیر نکنید.

نکات ایمنی هنگام کار با برق

3) مطمئن باشید تمام تجهیزات برقی از ایمنی لازم برخوردار هستند. برای مثال از سالم بودن روکش سیم‌های برق تجهیزات مختلف اطمینان حاصل نمایید.

4) لوازم برقی را هیچگاه از سیم آویزان نکنید و همچنین هنگام خرید لوازم برقی و اتصال آن‌ها به برق حتما از سالم بودن دوشاخه وسیله اطمینان حاصل کنید. در صورتی که متوجه وجود ایراد یا اشکالی در سیم‌ها یا دوشاخه لوازم برقی خود شدید به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید. همچنین هنگام برون کشیدن دو شاخه از پریز، دو شاخه را از قسمت سیم نکشید.

5) در صورتی که ناحیه‌ای از محل کار یا منزلتان دچار مشکل الکتریکی شد حتما با نصب موانع فیزیکی در آن قسمت از نزدیک شدن افراد به آن نقطه جلوگیری نمایید.

6) درهایی که روی پانل‌ها و تابلوهای برق قرار دارند باید همیشه بسته باشند و در صورتی که آن را باز کردید و از آن استفاده نمودید با اتمام کار خود حتما مجدد درها را ببندید.

7) پانل‌ها باید سالم و بدون هیچگونه سوراخ یا شکستگی باشند. پانل‌ها و محافظ‌ها جهت بالا بردن امنیت افراد می‌باشند تا تماس آن‌ها را با جریان برق تا حد ممکن کاهش دهند.

کار با برق در منزل

8) در صورتی که تابلوهای برق، جعبه فیوز، جعبه تقسیم و … دچار مشکل شدند حتما یک مانع عایق برق را در برابر آن قرار دهید. برای مثال در صورتی که یک برقکار در حال تعمیر یا کار با این موارد هست، در این شرایط امکان بستن در تابلو وجود ندارد اما با استفاده از یک مانع عایق برق می‌توان از نزدیکی افرار و امکان بروز حادثه برای دیگران جلوگیری کرد.

9) اگر در مکانی هستید که خطر برق گرفتگی و وجود جریانات الکتریکی بالاست حتما از مواد تمیز کننده مثل الکل و ضد عفونی کننده‌ها و ابزارهای رسانا مراقب نمایید و تا حد امکان از این قبیل موارد استفاده ننمایید. زیرا کوچک‌ترین بی احتیاطی می‌تواند موجب ایجاد اشتعال یا انفجار شود.

10) هنگام کار با برق حتما مراقب خطوط برق باشید و در صورتی که قرار است با الکتریسیته در ارتفاع کار کنید حتما دقت کنید نردبانی که از آن برای بالا رفتن استفاده می‌نمایید غیر رسانا باشد.

11) دقت کنید تجیزاتی که قابل اشتعال هستند به هیچ عنوان نباید در معرض بخارات، گازها یا گرد و غبار قابل اشتعال قرار بگیرند. مگر اینکه تجهیزات مورد استفاده در برابر این قبیل موارد بصورت ایمن طراحی شده باشند.

12) فقط و فقط پرسنلی که واجد شرایط هستند و از دانش کافی برخوردارند می‌توانند با سیم‌های برق فعال کار کنند. افراد عادی بمحض مشاهده‌ی سیم‌های برق فعال باید از آن دوری و از تماس با آن شدیدا خودداری نمایند و به پرسنل واجد شرایط برای رفع مشکل و ایمن سازی محیط اطلاع دهند.

نکات ایمنی هنگام کار با برق

13) افرادی که در محل کار صنعتی بشدت با جربان الکتریسیته در ارتباط هستند بسته به نوع کارشان حتما از کفش‌ عایق برق، دستکش عایق برق و کلاه ایمنی عایق برق استفاده نمایند.

14) تمام مراکز صنعتی بسته به تجهیزاتی که در مجموعه‌ی خود دارند از یکسری قوانین و دستورات پیروی می‌کنند افراد جدیدی که وارد این مجموعه می‌شوند باید از این قوانین پیروی کنند تا ایمنی خود و سایر همکاران خود را به خطر نیندازند. پس همیشه شیوه‌ها و دستورات ایمنی محل کار خود را رعایت نمایید.

15) در صورتی که به ناچار در شرایطی قرار گرفتید که احتمال برق گرفتگی بالا بود حتما از پانل‌های برق دارای ولتاژ بیشتر از 50 ولت دوری کنید و دقت نمایید حتما در پانل‌ها بسته و در محیط سیم مفتول وجود نداشته باشد.

 

 

 

منابع: www.esafety.com

 

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید